Anasayfa

Genel

Diyarbakır Chat Odaları

Diyarbakır Chat Odaları

Diyarbakır Sohbet

TRChati.Net odalarımızı tanıtmaya devam ediyoruz arkadaşlar sıradaki odamız hepinizin heyecanla beklediği bir sohbet odası hazirmisiniz bunu sizlere açıklıyorum evet evet beklediğiniz an geldi işte karşınızda diyarbakir chat odaları diyarbakir denince benim aklıma ilk karpuz geliyo diyarbakir karpuzu meşhurdur tadinada doyulmaz bulmakta çok zordur gerçekten pazarlardan marketlerden aldığınız diyarbakir kapuzu felan değil haberiniz olsun 🙂 diyarbakirli bir çok arkadaşım var chat ortamında olsun gerçek yaşantımda olsun bilindiginin aksine gerçekten delikanlı ve güzel insanlardan çünkü 5 parmağın beşi bir olmadığı gibi insanlarda bir değil malesefki. Tarih kokan diyarbakir ilimizden aramıza katılan ve bizlerle muhabbet eden bir çok arkadaşımız bulunmaktadırlar. mükemmel cografyasiyla güzel insanlarıyla meşhur diyarbakir gelin o zaman diyarbakirin tarihi ve gezilecek yerlerini hep birlikte inceleyelim ne dersiniz ?

Diyarbakır’da Gezilmesi Gereken Yerler

Diyarbakır Türkiyenin Güneydoğu Anadolu Bölgesinde yer alan dünyanın en eski ve tarihi şehirlerinden biridir.Ülkenin doğusundaki en kalabalık metropolüdür.Zengin yemek kültürü ve tarihi mekanlara sahiptir. Gezilecek yerler listesinin başında İslam Dünyasının 5. Harem-i Şerif olarak kabul ettiği Ulu Camii gelmektedir.Geçmiş yıllarda Arap orduları tarafından kiliseden camiiye çevrilmiştir. Bir diğeri konaklayabileceğimiz tarihi mekanların başında gelen Kervansaray (Deliller Hanı) dır.Mimarisi ve iç yapısıyla hayranlık verici görüntüye sahiptir. Anadoluda başka bir örneği bulunmayan ve Diyarbakırın Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı minare, ilginç mimarisyle göz alıyor Rivayete göre minarenin sütunları altından 7 defa geçenlerin dileklerinin kabul olduğuna inanılıyor.Konum olarak Ulu camii, HasanPaşa Hanı ,Sülüklü Han gibi yerlere de yakındır.Diyarbakır Surları Çin Seddi’nden sonra dünyanın en uzun ikinci yapısı konumundadır. Diyarbakırda gezilecek yerlerde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri de Hz. Süleyman Camisi’dir.Diyarbakırın Fethi sırasında şehit olan 27 sahabenin yattığı Meşhed bulunmaktadır.Turistlerin yoğun ilgisini çekmeyi başarmıştır.Daha gezilecek bir çok yer var Kesinlikle gelip görülmesi gereken bir şehirdir. Ayrıca düşünce dünyamızın en önemli temsilcileri olan Ziya Gökalp önemli şair olan Cahit Sıtkı Tarancı ilk robotu icat eden El-Cezeri gibi birbirinden farklı alanlarda ün yapmış bir çok önemli şahsiyetin memleketi olmuştur.

Diyarbakır Hikayesi

Diyarbakırda Dicle Nehrinin kıyısında Kırklardağı bulunuyor.Çocuğu olmayanlar Buraya gelip ziyaret alanında dilek diliyorlar. Zengin Süryani Bir ailenin de hiç çocukları olmuyormuş. Kadın Kırklardağına gelip dilek dilemiş , adak adamış Ve bir kızı olmuş Adını Suzi (Suzan) koymuşlar. Her yıl doğum gününde Annesi kızını süsleyerek giydirip Kırklardağına götürür kurban kestirirmiş. Suzi büyüyüp genç ve güzel bi kız olmuş Aradan zaman geçmiş Ve Suzi Müslüman komşularının oğlu Adil’le birbirlerine aşık olmuşlar.Yine bi doğum yıldönümünde annesii Suzi yi hizmetçilerle beraber kurbanını kesmek için Kırklardağına göndermiş.Arkalarından habersizce Adil de gitmiş. Hizmetçiler kurban telaşına girerken Suzi bu durumdan faydalanarak Adille beraber dağın arkasına dolanmışlar ve orada sevişmişler Bu böyle devam etmiş. Kırklardağı Ziyareti bu birlikteliği affetmemiş ve hikayeye göre kız OnGözlü Köprünün orda Dicle’de boğularak ölmüş. Suzinin ölümünden sonra yokluuğuna daynamayan Adil aklını kaybetmiş o da bir gün Dicle’de boğulmuş.

TRSohbet.Net – Diyarbakır Sohbet Odaları

Hoş Sohbetler.

 

YORUM BIRAKIN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sirinn dedi ki:

Sonunda Beklediğimiz İl Diyarbakırrrr geldiiiiii ♥ Yazı Harika Şehir Harika Chat sitesi Mükemmellll Gelin Hep beraber Eğleneliimmm :)))

NerqiS dedi ki:

Diyarbakır chat ile birbirinden değerli arkadaşlıklar edineceğimden şüphem yok. Makale oldukça keyif verici olmuş emeginize sağlik:)

Boz dedi ki:

Yapıyorsun kardeşim sen bu işi emegine Sağlık (; her zaman sohbetin tek adresi

Burak dedi ki:

Oldukça Güzel Bir Chat Ortamı Ve Diyarbakırlı Kardeşlerimizle Güzel Sohbetler Ediyoruz Sizide Aramızda Görmekten Mutluluk Duyarız.

Lord dedi ki:

Oldukca Güzel Bir Ortam Buyrun Gelin 🙂

Danger dedi ki:

Diyarbakır doğunun parisi 21